Ciekawostki turystyka

Zabytki Wiednia

Wiedeń dzielimy na 23 dzielnice. Jednak one nie są samodzielnymi jednostkami, tylko częściami jednolitej administracji miejskiej. Są okręgami wyborczymi do rady miasta, i dzięki temu

Wiedeń dzielimy na 23 dzielnice. Jednak one nie są samodzielnymi jednostkami, tylko częściami jednolitej administracji miejskiej. Są okręgami wyborczymi do rady miasta, i dzięki temu mają pewną tożsamość polityczne. Jednak o Wiedniu jako o jednostce administracyjnej dziś nie będziemy mówić, a o historii także niewiele. Przede wszystkim interesują nas zabytki Wiednia, które można podziwiać.

056037b.JPG

Wybierając się do Wiednia, warto wiedzieć, że jest to prawdziwy skarb pod względem zabytków. Najlepiej, od razu nastaw się na zwiedzanie, jednak nie zapominając o rozrywce. Ponadto, kiedy już będziesz w Wiedniu, koniecznie spróbuj tamtejszych wypieków i innych potraw. Kiedy już coś przekąsisz, będziesz mógł zabrać się za zwiedzanie. Albowiem nawet historia na pusty żołądek może zaszkodzić. Kiedy już spróbujesz wiedeńskiego przysmaku, możesz udać się w stronę zabytkowych miejsc, pięknych kamienic, barokowej architektury i wielu innych pereł.

Wiedeń jest wspaniałym miastem z wieloma zabytkami. Jednym z nich jest Stephansdom. To katedra która ma 137,5 m wysokości Südturm. Wiedeńczycy nazywają ją „Steffl”.
W tym miejscu była kiedyś XII-wieczna bazylika, i z niej zachowała się tzw. Brama Olbrzyma, i Heidentürme, czyli Wieże Pogan. Obydwie części mają romański charakter, kościół zaś został przebudowany w stylu gotyckim po 1359 r. Jeśli masz trochę siły i ochoty możesz wyjść bardzo wysoko. Są tu bowiem aż 343 schodki, po których można wejść na szczyt wieży. Naprawdę warto. Jeżeli wyjdziesz już na górę, sam się o tym przekonasz. Naprawdę stąd jest wspaniały widok na całe miasto.

Oprócz wieży południowej jest też wieża północna, z tym, że jest niedokończona. Zabrakło niegdyś pieniędzy na jej budowę, więc w 1579 r. zwieńczono ją tylko renesansową kopułą, nie kończąc już budowy.

Tu również wisi tu największy dzwon Austrii, Pummerin który wazy aż 21 ton. Jest nazywany grzmiącym dzwonem.

Świątynia ma bardzo dużo bocznych ołtarzy, rzeźb i płaskorzeźb. Jest tu piękna ambona, gotycka, zrobiona przez Antona Pilgrama. Jest ozdobiona wizerunkami ojców kościoła – św. Augustyna, Ambrożego, Grzegorza i Jeremiego.

Ołtarz główny jest w stylu barokowym i przedstawia ukamienowanie św. Szczepana. W lewej apsydzie jest ołtarz szafowy, który został przeniesiony tutaj z Wiener Neustadt. W prawej apsydzie jest renesansowy grobowiec Fryderyka III, zrobiony z marmuru.

Katedra ma wiele cudownych rzeźb i dekoracji. Są one nawet na zewnątrz. Bardzo charakterystyczny jest dach, kryty dachówką, która układa się z jednej strony w błyszczący wzór z motywem w kształcie litery V. Z drugiej zaś jest wizerunek austriackich orłów. Z tyłu świąteyni są rzeźby, które przedstawiają mękę Chrystusa na krzyżu.

Jeśli jesteś już w Katedrze, nie pomiń obejrzenia katakumb, które można zwiedzać z przewodnikiem. Na trasie tej zobaczysz grób ofiar zarazy, zbiór kości a także wiele urn Habsburgów, w których są ich organy. Tak właśnie było z Habsburgami, ze chcieli się rozczłonkowywać. Wnętrzności były w katedrze, serce w Augustinerkirche w Hofburgu – to kościół Augustianów, a pozostałe szczątki w Kaisergruft. Dobrze, że polscy królowie nie mieli takich pomysłów.

Kolejnym wielkim zabytkiem zasługującym na kilka słów jest Hofburg – naprawdę wielki pałac cesarski. To właśnie on jest jednym, z miejsc, w kórym przetrwała austriacka kultura i dziedzictwo narodowe. Tu Habsburgowie rezydowali ponad sześć wieków, od pierwszego cesarza Rudolfa I do ostatniego, Karola I – który panował do 1918 roku.

Przez cały ten czas pałac był ciągle rozbudowywany. Powiększono pałac Amalii, pochodzący z XVI-wieku, skrzydło Leopolda z czasu wczesnego baroku, XVIII-wieczną Kancelarię Cesarską i Burgkapelle. Czym jest Burgkapelle? To kaplica zamkowa która została zbudowana przez Fryderyka III, a przebudowana w stylu barokowym przez cesarzową Marię Teresę. To właśnie z tego miejsca w niedzielę na porannej mszy śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy. Oczywiście, pałac jest zamieszkały w pewnym sensie, ponieważ tu właśnie prezydent Austrii ma swoje biura.

Czy wiesz, jaka częśc pałacu jest najstarsza? To Dziedziniec Szwajcarski, pochodzący z XIII-wieku. Jego nazwa pochodzi od mieszczącej się tu siedzibie gwardii szwajcarskiej, która kiedyś strzegła Hofburga.

Jeśli będziesz mógł zwiedzać dawne apartamenty cesarskie, zrób to koniecznie. Są one tak bogate i wspaniałe, że aż wierzyć się nie chce, ze kiedyś cesarz miał coś podobnego. Zwróć uwagę na wspaniałe meble, gobeliny i kryształowe żyrandole. Ale jeszcze piękniejsze są apartamenty pałacu Schloss Schönbrunn. Tam mieszkał kiedyś Franciszek Józef I i cesarzowa Elżbieta.

Zwiedzając te dwa najważniejsze zabytki Wiednia, możesz przy okazji zobaczyć inne miejsca. Warto także usiąść w którejś z wiedeńskich restauracji, aby spróbować potraw typowo wiedeńskich. Kuchnia wiedeńska jest wspaniała. Nie tylko pyszna, ale i bardzo wykwintna. Potrawy tu są tak bardzo wyważone, i tak pięknie podane i smaczne, że warto spróbować.

Jak dostać się do Wiednia z Polski? Oczywiście, możesz pojechać do Austrii samochodem lub autobusem. Trasa jest bardzo dobra, możesz np. wybrać się przez Czechy czy przez Słowację, a potem już wprost do Austrii. Drogi w Austrii są wspaniałe, szerokie i bez dziur, w przeciwieństwie do polskich dróg. Jeśli jednak nie chcesz jechać drogą lądowa, możesz wybrać się do Wiednia samolotem. I szczerze mówiąc, to chyba najlepszy pomysł, jeśli chcesz np. wybrać się tam tylko na dwa czy trzy dni. Po co tracić czas na dojazd drogami, skoro możesz tak szybko znaleźć się w Austrii lecąc samolotem. Poza tym, nie zapominaj o tym, że do Wiednia możesz polecieć niemal z każdego portu lotniczego w Polsce. Jeśli mieszkasz w Warszawie, bez problemu dolecisz z Okęcia do Wiednia. Jeśli w Krakowie, to z Balic też na znajdziesz dobre dla Ciebie połączenie. Nawet, jeśli mieszkasz np, w Katowicach, w Rzeszowie czy w Poznaniu, bez problemu dotrzesz do Wiednia. W każdym z polskich miast działają tanie linie lotnicze, którymi możesz udać się do tego królewskiego miasta. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zarezerwować bilet, ponieważ im wcześniej to zrobisz, tym mniej zapłacisz. Dowiedz się, jakie tanie linie lotnicze mogą zabrać Cię do Wiednia. Być może jest to centralwings, a może skyeurope czy directfly.
Nie zapomnij też o zarezerwowaniu miejsc w hotelu, aby nie okazało się później, że nie możesz znaleźć niczego wolnego.
Ika

hastagi na stronie:

#zabytki wiednia po niemiecku #wiedeń ciekawostki #mapa wiednia z zabytkami #ciekawostki o wiedniu #wiedeń mapa zabytków #zabytki wiednia #wiedeń zabytki mapa #zabytki w wiedniu po niemiecku #ciekawostki wiednia #wiedeń i jego zabytki

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy