turystyka Wiadomości Branżowe

WPROST: Stuhr, „Pokłosie” i ekshumacja w Jedwabnem

Kiedy na forach internetowych pod tekstami o filmie „Pokłosie” zaczęły się pojawiać teksty „Stuhr, ty Żydzie” albo „żydowski pachołku” i straszne „Jude raus”, było już wiadomo, że Maciej Stuhr swoją rolą wyszedł daleko

Kiedy na forach internetowych pod tekstami o filmie „Pokłosie” zaczęły się pojawiać teksty „Stuhr, ty Żydzie” albo „żydowski pachołku” i straszne „Jude raus”, było już wiadomo, że Maciej Stuhr swoją rolą wyszedł daleko poza filmowe ramy, że aktor, tak jak jego filmowy Kalina, zaczyna być linczowany. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – „Pokłosie”, Maciej Stuhr i niedokończone ekshumacje w Jedwabnem

W nowym WPROST także: druga twarz polskiego ruchu narodowego, trzy poziomy korupcji w wywiadzie z szefem CBA, nowy świadek w sprawie Olewnika oraz szparagi w Pałacu Prezydenckim, czyli kto rządzi w domu Komorowskich.       

11 listopada, tuż po Marszu Niepodległości, napisał, że dla prawdziwych Polaków przestał być Polakiem i że nie mógł zobaczyć twarzy prawdziwych Polaków, bo wszystkie były zamaskowane. W jednym z programów tłumaczył, że jest ochrzczony, że nie jest Żydem, co miało chyba znaczyć, że nie reprezentuje niczyich interesów. Tłumaczył, że chodzi mu o prawdę, o oczyszczenie. Ale w dyskusji o „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego Maciej Stuhr przestał być tylko odtwórcą filmowej roli. Stał się niemal radykalnym politykiem znienawidzonym przez pół Polski – pisze we WPROST Magdalena Rigamonti i recenzuje samo „Pokłosie”. A jej zdaniem, to film zły. Zrobiony grubą krechą, bez półcieni, bez niuansów, z jasną tezą: Polacy antysemici zamordowali niewinnych Żydów.

Przy okazji dyskusji o „Pokłosiu” WPROST wraca do wydarzeń w Jedwabnem. A właściwie do próby ich odtworzenia. Bo tak naprawdę do dziś nie ma pewności, co się stało na podłomżyńskiej wsi. Ekshumacje, które miały wyjaśnić sprawę, trwały trzy dni - od 30 maja do 4 czerwca 2001 r. Potem zostały wstrzymane, a sprawozdanie z nich nigdy nie zostało opublikowane. Pod ziemią, na głębokości 60 cm założono siatkę stalową, żeby już nikt nie mógł kopać ani ekshumować. Próba odpowiedzi, dlaczego tak się stało – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST. 

WPROST przedstawia też drugą twarz polskiego ruchu narodowego. Na ulicach i w mediach widoczni są przede wszystkim dwudziestolatkowie rzucający radykalne hasła, niekiedy kamienie. Z tyłu za sznurki pociągają starsi, niektórzy wpływowi, z politycznym doświadczeniem. Tworzą nawet gabinet cieni. Mówią, że gdy już przejmą władzę, chcą być gotowi do rządzenia Polską. Chcą być gotowi, by „uzdrowić” kraj. Tuż obok, jeszcze głębiej zakonspirowani, są ci, którzy stanowią ich zaplecze społeczne. Bynajmniej nie są to zakapturzeni troglodyci, lecz dobrze sytuowani menedżerowie, adwokaci i biznesmeni. Jak naprawdę wygląda polski ruch narodowy – o tym w najnowszym WPROST.

Są trzy tradycyjne poziomy korumpowania. Policjanci mawiają: korek, worek i rozporek. (…) Są stare jak świat. Zmieniają się tylko wartość i jakość korka, worka i rozporka – mówi w wywiadzie dla WPROST szef CBA, Paweł Wojtunik. - Są biznesy, gdzie łapówki są zaksięgowane, a są takie, gdzie przekazuje się je w reklamówce. To tak jak z handlem narkotykami – są goście, którzy chcą w reklamówce, tacy, którzy wolą w walizce, i są goście, którzy chcą w Szwajcarii na konto czy w inny sposób. W rozmowie z Cezarym Bielakowskim i Sylwestrem Latkowskim szef CBA podkreśla, że politycy nie są bezkarni. Prowadzimy śledztwa przeciwko przedstawicielom różnych partii. Czasami mamy inne zdanie niż prokuratura, która umarza ich sprawy. Rozmowa z szefem CBA – w najnowszym WPROST.

We WPROST także kolejna odsłona sprawy Olewnika. Po publikacji opisu eksperymentu procesowego przeprowadzonego przez prokuratorów i funkcjonariuszy CBŚ w domu Krzysztofa Olewnika do redakcji zgłosił się ścigany listem gończym Mikołaj Borkowski. Zgłosiłem się do pana, bo wiem, że zeznań i tak nie uniknę, jeśli chcę dalej odwiedzać swoich synów w Polsce. (…) Boję się naszych służb i mam ku temu konkretne powody. Wiem, że jakbym trafił do więzienia, to na pewno z niego bym nie wyszedł – powiedział Sylwestrowi Latkowskiemu. Jaka była jego rola w sprawie Olewnika i co jeszcze powiedział dziennikarzowi WPROST – o tym  najnowszym numerze tygodnika.

We WPROST także o Pierwszej Damie, która wprowadza nowe porządku w prezydenckiej kuchni. Szparagi z sosem holenderskim, lin z patelni z sałatą i sosem rabarbarowym, cielęcina z fasolką szparagową – prezydentowa Anna Komorowska podzieliła się swoimi przepisami w wydanym właśnie albumie kulinarnym „Wykwintna kuchnia polska”. To dopiero początek. Teraz menu z książki na stałe zagości w prezydenckim pałacu i na wszystkich oficjalnych kolacjach. A Pierwsza Dama coraz częściej pojawia się publicznie i zbiera pozytywne recenzje. Czy jest szarą eminencją Pałacu Prezydenckiego? O prezydentowej Annie Komorowskiej pisze we WPROST Anna Gielewska.  

Ponadto w najnowszym WPROST:

- Kraj mamy super, ale państwo beznadziejne. W mediach nie ma miejsca na to, żeby mówić, co jest w Polsce naprawdę złe i popieprzone – rozmowa z Katarzyną Ceran, narzeczoną „Starucha”.

- Był ojcem chrzestnym polskiego rapu, zapomnianym wydawcą i handlarzem z Dworca Centralnego. Teraz zablokował dystrybucję filmu „Jesteś Bogiem”. Kim jest Krzysztof Kozak?

- We wszystkich stolicach Unii trwają ostatnie gorączkowe narady przed największym od miesięcy testem dla pogrążonej w kryzysie Europy. We WPROST – nieskomplikowana instrukcja obsługi tego, co pod koniec tygodnia wydarzy się w Brukseli.

- Dzieci najbogatszych Polaków zaczynają przejmować kontrolę nad ich firmami. Czy powtórzą sukces rodziców? Czy w Polsce uda się międzypokoleniowy transfer bogactwa?

- Najbardziej przykre doświadczenie teatralne ostatnich lat. W „Mieście snu” Krystian Lupa ośmiesza samego siebie. Czy to koniec jednego z najwybitniejszych reżyserów?

- Horrory muzycznego świata to nic strasznego, spotkałem tam najwyżej kilku zombi. Dopiero w branży filmowej trafiłem na prawdziwych kanibali – z Nickiem Cave’m rozmawia Krzysztof Kwiatkowski.

Nowy WPROST w kioskach od poniedziałku, 19 listopada 2012 r. E-wydanie tygodnika – w niedzielę wieczorem. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

 *****

Obchodzący w tym roku 30. urodziny tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Michał Kobosko. Tygodnik WPROSTjest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce.

Przydatne linki:

WPROST na Youtube - http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku - http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB - http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze - http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera - http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store - http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play - http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Blogi WPROST - http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST - http://www.wprost.pl  

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy