Wydarzenia

W ramach XVI Światowych Dni Młodzieży

Ze względu na nadchodząca wizytę papieża Benedykta XVI w Hiszpanii w ramach XVI Światowych Dni Młodzieży, władze Madrytu usunęły protestujących od miesięcy przeciwko sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju. W odwecie pojawiła się idea masowej apostazji oraz demonstracji antypapieskiej.
Demonstracja była organizowana przez ponad 140 organizacji laickich i ateistycznych, jak i chrześcijańskich, pod hasłem „zero pieniędzy dla papieża z moich podatków”. Koszt wizyty głowy Watykanu w Madrycie szacuje się na 50 mln euro. Wcześniej Władze zabroniły organizatorom przemarszu planowaną trasą, by “chronić wizerunek miasta”, powołując się na możliwe „konfrontacje” pomiędzy protestującymi, a młodymi katolikami i brakiem możliwości „zapewnienia bezpieczeństwa” spodziewanemu milionowi ludzi, którzy przyjadą do Madrytu.
We wtorek policja aresztowała 24-letniego student z Meksyku, który pisał w internecie, że chciał dokonać ataku z użyciem substancji chemicznych. Po zatrzymaniu stwierdził jednak, że były one żartem. “Nie planowałem ataku, wszystko było fikcją, moim wymysłem, żartem w złym guście” – powiedział podczas przesłuchania w sądzie. Nawoływał jednak do przeprowadzenia zamachu.
Podczas demonstracji, która w końcu się odbyła, doszło do skandowania haseł antypapieskich i potyczek z policją na placu Puerta del Sol, który kończył przemarsz.
Z: http://pl.wikinews.org/wiki/Hiszpania:_demonstracje_przeciwko_wizycie_papie%C5%BCa_i_zatrzymanie_wygra%C5%BCaj%C4%85cego_im_internauty

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Brytanii   #c4   #dzielnicy   #jak   #kt   #mieszka   #policja   #pory   #sklep   #sklepy   #skr