Ciekawostki społeczność

W czym zagraniczne szkoły są lepsze od polskich?

Trudno powiedzieć, czy lepsze, czy gorsze, ponieważ każdy lubi co innego – jeden uczy się lepiej z teorii, drugi z praktyki. W każdym bądź razie

Trudno powiedzieć, czy lepsze, czy gorsze, ponieważ każdy lubi co innego – jeden uczy się lepiej z teorii, drugi z praktyki. W każdym bądź razie szkoły za granicą, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii są po prostu inne. „Inność” przejawia się przede wszystkim w prostej zasadzie – „szkoła jest dla ucznia, a nie uczeń dla szkoły”.

041018a.JPG

A więc podejście do słuchaczy jest zupełnie inne. Każdy student, a przede wszystkim cudzoziemiec, dostaje na miejscu swojego opiekuna. Nauka jest tak ułożona, że spokojnie można pogodzić trzy kierunki, żeby wieczorem móc jeszcze pracować, no a w chwilach wolnych się pouczyć czy pobyć ze znajomymi. Poza tym podejście wykładowców do uczniów jest dużo bardziej indywidualne, na koleżeńskim poziomie, często do nauczycieli mówi się na „ty”, rozmawia się z nimi o wszystkim. Głównym elementem zajęć nie są, jak u nas, wyłącznie wykłady profesorów, a przede wszystkim zajęcia praktyczne, czyli ćwiczenia, oraz ogólna debata, dyskusja. To zmusza wszystkich uczestników do czynnego udziału w lekcjach.

Poza tym, co ważne, poziom nauki np. w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach bardzo się polepszył, a więc po ukończeniu studiów na tamtejszych uczelniach problemów ze znalezieniem dobrej pracy mieć się raczej nie będzie. Ale żeby tam studiować, to nie jest tak, jak w Polsce, iż wybieramy sobie kierunek, który nas w ogóle nie interesuje, ale usilnie się jego trzymamy, bo wiemy, że albo rodzina tego chce, albo jest po tym praca. Tam się tak nie da – studiowanym przedmiotem trzeba po prostu żyć, to musi być prawdziwą pasją życiową, to trzeba kochać i wykonywać przez resztę życia, bo inaczej się tam nie przetrzyma tych dwóch czy trzech lat, bo tyle głównie trwają studia w Anglii. No i nie trzeba chyba mówić o innych korzyściach, jak na przykład pendrive zamiast tradycyjnych zeszytów, wspomaganie internetowe oraz międzynarodowa społeczność młodzieżowa, umieszczona w tym samym miasteczku akademickim, a co się z tym wiąże – przyjaźnie na całe życie z ludźmi z całego świata!
Marta Akuszewska

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy