Chorwacja Europa

Ukryte skarby Chorwacji — 10 miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć!

Ukryte skarby Chorwacji — 10 miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć! Niezależnie od tego, czy planujesz pełną przygód wyprawę na wyspę, czy szukasz relaksu godnego rzymskich

Ukryte skarby Chorwacji — 10 miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć!

Niezależnie od tego, czy planujesz pełną przygód wyprawę na wyspę, czy szukasz relaksu godnego rzymskich cesarzy – w Chorwacji znajdziesz to wszystko przez cały rok

Warszawa, 9 września 2015 r. — Oprócz popularnych plaż i turystycznych miejscowości, w Chorwacji można odkryć jeszcze wiele fascynujących miejsc. Niektóre z nich są w dalszym ciągu znane głównie ludności lokalnej, gdyż położone są z dala od zatłoczonych deptaków czy słynnych zabytków. Chorwacja jest krajem niezwykle pięknym i odznacza się wyjątkową różnorodnością. Widać to zarówno na niesamowitym, niezniszczonym przez człowieka wybrzeżu Adriatyku, jak i na obszarach dziedzictwa przyrody i kulturowego, położnych w głębi lądu. We wszystkich zakątkach kraju, można znaleźć mnóstwo atrakcji przez cały rok. Poza sezonem atmosfera jest spokojniejsza i bardziej odprężająca, dzięki czemu łatwiej jest doświadczyć prawdziwych uroków tego kraju.

1. W pobliżu słynnego Dubrownika leżą miejscowości Ston i Mali Ston, które od setek lat łączy ze sobą imponujący mur. Dziś te nadmorskie miasteczka w pełni czerpią ze swojego dziedzictwa kulturowego i oferują turystom różnorodne, znakomite potrawy złożone głównie z ostryg i innych owoców morza.

2. Godna polecenia jest też piękna wyspa Bisevo w dziewiczej Dalmacji. Niezapomnianych wrażeń turystom dostarcza błękitna jaskinia, której nazwa pochodzi od poświaty, którą tworzą docierające do niej pod powierzchnią wody promienie słoneczne i wypełniające jaskinię błękitem. Na wyspie warto zajrzeć nie tylko do jaskiń, lecz także na piaszczyste plaże oraz spróbować tutejszego świetnego wina, które jest uwielbiane przez miejscowych.

3. Palagruza to nietypowy przykład chorwackiego archipelagu. Położony w środkowej części wybrzeża Adriatyku, składa się z kilkudziesięciu bezludnych wysp i stanowi dom dla wielu zwierząt. Dzięki latarni morskiej umieszczonej w najwyższym punkcie archipelagu, widać go z odległości wielu kilometrów.

4. Niewielu turystów odwiedzających chorwacką stolicę – Zagrzeb, wie o miejscu w którym relaksują się mieszkańcy miasta. Jest nim rezerwat przyrody Medvednica — zielony obszar obejmujący wiele szlaków górskich, przeznaczonych również dla wędrowców. Można tu zobaczyć fortecę Medvedgrad oraz jaskinię Veternica, w której mieszkał człowiek prehistoryczny. W pobliżu stolicy znajduje się również miejscowość Sljeme, kolejny popularny cel weekendowych wycieczek, w której gospodarze kameralnych górskich schronisk oferują prawdziwe domowe jedzenie.

5. Na półwyspie Istria znajduje się położony na powierzchni 10km2 las Motovun, słynny
z rosnących w nim przepysznych trufli, do poszukiwania których wykorzystuje się specjalnie szkolone psy.

6. Nie każdy wie, że od niemal 200 lat w Istrii mieszkają mumie. W kościele św. Błażeja, w miasteczku Vodnjan znajduje się drugi co do wielkości europejski zbiór zmumifikowanych ludzkich szczątków. Można tu obejrzeć całe mumie, umieszczone w szklanych sarkofagach a także inne zabalsamowane relikwie, które przewieziono tu kiedyś z Wenecji, aby ochronić je przed atakiem wojsk napoleońskich.

7. Cres w Zatoce Kvarner jest największą chorwacką wyspą, na której można zobaczyć przepiękne jezioro Vransko, a także podziwiać zróżnicowaną faunę, w tym rzadko spotykane zwierzęta, takie jak sępy płowe.

8. W środkowej części Chorwacji w okolicach miasta Karlovac, a konkretnie w pobliżu miasteczka Slunj, znajduje się stary skansen Rastoke. To wyjątkowe połączenie tradycyjnej architektury regionu z historycznymi młynami wodnymi i naturalnym krajobrazem ukształtowanym przez rzekę Slunjcica, które przetrwało stulecia burzliwej historii.

9. Na północy kraju w pobliżu miasta Krapina znajduje się idealnie zachowany zamek Trakoscan, który przetrwał wiele stuleci. Tę przepięknie położoną budowlę można zwiedzać na dwa sposoby – pieszo lub podczas wycieczki łodzią.

10. Prawdziwe, ukryte skarby można również spotkać w położonym na wschodzie Chorwacji regionie Slawonii, znanym głównie ze słynnego archeologicznego odkrycia. Znaleziono tu prehistoryczne naczynie – „Gołębicę z Vucedolu”, będącą pozostałością kultury, której przedstawiciele osiedlili się w okolicach miejscowości Vucedol tysiące lat temu. Turyści mogą poznać starożytne dziedzictwo kulturowe regionu w znajdującym się tam muzeum.

Informacje o Chorwacji

Chorwacja, położona nad Morzem Adriatyckim, a zarazem blisko Europy Środkowej, jest krajem o bogatym dziedzictwie kulturowym. Obecnie jej spuścizna historyczna doskonale łączy się z młodzieńczym duchem i energią, co stanowi magnes dla osób szukających różnorodności. Zapierająca dech w piersiach przyroda, niekończąca się linia brzegowa, zróżnicowana kuchnia, a także duże możliwości turystyki przygodowej i sportowej oraz centra odnowy sprawiają, że warto tu przyjeżdżać przez cały rok. W Chorwacji każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy będzie to zwiedzanie Dubrownika, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, odwiedzanie wysp archipelagu Split, zbieranie trufli w Istrii, loty na paralotni w regionie Jezior Plitwickich, zwiedzanie ulic i zakamarków Zagrzebia, podglądanie ptaków w Parku Narodowym Kopacki Rit, całonocne imprezowanie na plaży Zrce w miejscowości Novalja czy spędzanie czasu z rodziną na plaży Zlatni Rat.

Blue cave_Bi_evo_2_photo by  Ivo Pervan (640x426)-001-2015-09-09 _ 20_57_08-80

Motovun_by_Ivo Pervan-002-2015-09-09 _ 20_57_08-80

Trakošćan
Trakošćan

Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem http://croatia.hr

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy