Ciekawostki

Tysiące ludzi obejrzało w stoczni BAE Systems

Około 11 000 ludzi było świadkami wodowania nowej generacji niszczyciela Type 45, pierwszego z serii nowoczesnych okrętów wojennych obrony przeciwlotniczej, jaki trafi do Marynarki Królewskiej

Około 11 000 ludzi było świadkami wodowania nowej generacji niszczyciela Type 45, pierwszego z serii nowoczesnych okrętów wojennych obrony przeciwlotniczej, jaki trafi do Marynarki Królewskiej (Royal Navy) Wielkiej Brytanii. Jednostka ta została ochrzczona przez Jej Wysokość Hrabinę Wessex i otrzymała nazwę HMS Daring. Uroczystość odbyła się w stoczni BAE Systems w Scotstoun nad rzeką Clyde.

Vic Emery, dyrektor zarządzający działu Naval Ships w BAE Systems, powiedział po wodowaniu: „Dzisiejszy dzień jest świętem dla środowiska stoczniowego nad rzeką Clyde oraz wszystkich pracowników w Wielkiej Brytanii, którzy przyczynili się do zaprojektowania i zbudowania tego wspaniałego okrętu. Nasze doświadczenia zdobyte przy budowie Daring wykorzystamy podczas produkcji kolejnych jednostek Type 45, aby proces ten był jeszcze bardziej wydajny. Dostarczając Marynarce Królewskiej pozostałe niszczyciele potwierdzimy, iż przemysł nad rzeką Clyde jest centralnym ośrodkiem budowy okrętów wojennych w Wielkiej Brytanii.”

Sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie obrony Dr. John Reid dodał: „HMS Daring będzie posiadać największe możliwości bojowe spośród wszystkich niszczycieli zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Wodowanie pierwszego Type 45 jest wydarzeniem przełomowymi i istotnym dla przyszłości Marynarki Królewskiej. Świadczy tez o wysokiej jakości pracy oraz profesjonalizmie pracowników znad Clyde. Jest dowodem na to, że rząd dostarcza marynarzom narzędzi niezbędnych do realizowania swoich zadań dziś i w przyszłości.”

Do ośmiu okrętów Type 45 ma stanowić trzon Marynarki Królewskiej w pierwszej połowie XXI wieku. W momencie rozpoczęcia służby – począwszy od 2009 roku – niszczyciele te będą jednymi z najbardziej zaawansowanych okrętów bojowych na świecie.

Firma BAE Systems jest głównym wykonawcą programu Type 45 i odpowiada za zaprojektowanie jednostki, integrację systemów, nadzór nad montażem w swoich zakładach nad rzeką Clyde i w stoczni VT Shipbuilding w Portsmouth, a także za przekazanie okrętów do eksploatacji i służby.

Program Type 45 o wartości wielu miliardów funtów brytyjskich jest jednym z największych programów zbrojeniowych Wielkiej Brytanii. Angażuje on sieć dostawców i partnerów w kraju i za granicą oraz jest gwarancją tysięcy miejsc pracy dla przemysłu.

O BAE Systems:

BAE Systems jest międzynarodową firmą, zajmującą się rozwojem zaawansowanych systemów obronnych i lotniczych, ich dostawami i serwisem. Specjalizuje się w technologiach lotniczych, lądowych, morskich i kosmicznych. Projektuje i produkuje samoloty wojskowe, okręty nawodne i podwodne, systemy radarowe, awioniczne, komunikacyjne i elektroniczne, a także systemy broni kierowanych oraz zapewnia obsługę posprzedażną tych produktów. BAE Systems od ponad 100 lat współkształtuje trendy rozwoju tej dziedziny i opracowując inteligentne systemy obronne nowej generacji wyznacza standardy innowacji na przyszłość. BAE Systems działa na pięciu kontynentach, na potrzeby klientów z około 130 krajów. Firma zatrudnia przeszło 90 000 pracowników, a roczna sprzedaż należących do niej działów oraz spółek joint venture kształtuje się na poziomie 14,8 mld GBP.

http://media.edelman.pl/pr/50811/tysiace-ludzi-obejrzalo-w-stoczni-bae-systems-najbardziej-nowoczesny-okret-wojenny-swiata

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy