turystyka Wiadomości Branżowe

RYNEKISZTUKA.PL: Rekordy i głośne sprzedaże aukcyjne 2012

Za nami kolejny rok pełen niezwykłych, artystycznych wrażeń. Czy rynek sztuki rzeczywiście ma co świętować? Czy optymistyczne eksperckie prognozy doczekały się spełnienia? Portal rynekisztuka.pl, w ramach podsumowania najistotniejszych

Za nami kolejny rok pełen niezwykłych, artystycznych wrażeń. Czy rynek sztuki rzeczywiście ma co świętować? Czy optymistyczne eksperckie prognozy doczekały się spełnienia? Portal rynekisztuka.pl, w ramach podsumowania najistotniejszych wydarzeń, wydaje  RAPORT RYNEK SZTUKI 2012.

Jak czytamy w raporcie portalu rynekisztuka.pl, absolutnym rekordem dla sztuki dawnej w roku 2012, była sprzedaż grupy trzech prac Stanisława Wyspiańskiego. Za pastelowe portrety rodziny Sternbachów (1904) zapłacono aż 1,85 mln zł. Gdyby nie obraz Henryka Siemiradzkiego pt. "Rozbitek", który 12 lat temu osiągnął cenę 2,13 mln zł., licytacja obrazów Wyspiańskiego zajmowałaby teraz pierwsze miejsce w rankingu najdroższych dzieł sprzedanych kiedykolwiek w Polsce. Inne imponujące wyniki to: m.in. autoportret Eugeniusza Zaka, sprzedany za 760 tys. zł. oraz dzieło Meli Muter pt. „Kobieta z psem”, które osiągnęło cenę 275 tys. zł.

Warto wspomnieć także o licytacji oleju autorstwa Henryka Haydena pt. „Rybak”, który osiągnął wynik 260 tys. zł. W ostatnim czasie miała również miejsce istotna aukcja, która została przeprowadzona przez dom aukcyjny Agra-Art. Właśnie tam, obraz pt. „Ucieczka” autorstwa Józefa Brandta został sprzedany za 510 tys. zł, zaś „Musica Sacra” pędzla Edwarda Okunia za 270 tys. zł. Mimo niesłabnącej dominacji malarstwa, należy pamiętać, że rynek sztuki to nie tylko obrazy. Pozostałe istotne elementy to m.in. rzeźba, fotografia artystyczna czy prace na papierze. Niestety, większość z nich wciąż wydaje się być niedoceniona i niedoszacowana.

Powodów podobnej sytuacji może być wiele. Pomimo że rynek stale się rozwija, kolekcjonerzy wciąż obawiają się sięgać po to, co jeszcze nie do końca sprawdzone. Oczywiście od kilku lat, bo od około roku 2007, cyklicznie odbywają się aukcje dedykowane fotografii kolekcjonerskiej, pracom na papierze, biżuterii czy design’owi. Mimo tego jednak, w dalszym ciągu to malarstwo cieszy się największym uznaniem i tym samym przynosi największe zyski. W 2012 roku sektor ten skupiał 73% obiektów i generował 92% łącznej wysokości obrotów. Abstrahując od malarstwa, warto zaznaczyć, że dużym zainteresowaniem cieszy się także grafika i rzemiosło artystyczne, które łącznie stanowią około 25% transakcji i niemal 7% obrotów.  Innym argumentem, tłumaczącym wyraźną dominację malarstwa, może być panująca moda na sztukę najmłodszą. Skąd jej nagła popularność? Otóż, wiąże się ona głównie z przystępnymi cenami dzieł młodych artystów, których ceny zaczynają się już od 500zł. Nie jest to sytuacja budująca, gdyż jeszcze w roku 2007  jedynie co dziesiąty obraz można było nabyć w cenie niższej niż 2 tys. zł. Aktualnie większość domów aukcyjnych prowadzi aukcje młodej sztuki, przez co w segmencie tym - na przestrzeni kilku lat – ilość transakcji wzrosła niemal czternastokrotnie, co w rezultacie dało wynik 1400 sprzedaży rocznie. W połowie roku 2012 obrót najtańszymi pracami, wynosił niemal 50% wszystkich odnotowanych transakcji.              

Rekordy cenowe - Świat

W pierwszej połowie 2012 roku na światowym rynku sztuki zanotowano aż 44 szokująco wysokie oferty kupna, których kwota przekroczyła 10 mln dolarów. W rankingu portalu rynekisztuka.pl najwyższe miejsce w dalszym ciągu zajmuje norweski malarz i grafik Edvard Munch, którego „Krzyk” na majowej aukcji Sotheby’s został sprzedany za 120 mln dolarów. Warto jednak pamiętać, że sprzedaż ta pobiła dotychczasowego rekordzistę – Pabla Picassa, którego „Akt, zielone liście i popiersie” w 2010 roku został sprzedany za kwotę ponad 106 mln dolarów przez Christie's. Do tej pory są to jedyne, tak wysokie, udokumentowane i potwierdzone rekordy aukcyjne, choć nie należy również zapominać o nieustannie pojawiających się w mediach wzmiankach na temat prywatnych aukcji, w czasie których podane wyżej kwoty wielokrotnie zostały przebijane. Wystarczy przytoczyć tu przykład obrazu „No. 5” Jacksona Pollocka, za który miano zapłacić 140 mln dolarów czy „Graczy w karty” Paula Cezanne’a, którego cena miała osiągnąć aż 250 mln dolarów.

W pierwszej połowie 2012 roku ustanowiono wiele nowych rekordów – tym najbardziej oczywistym wydaje się sprzedaż obrazu Edvarda Muncha. Ale warto wspomnieć także, że swój wynik zdecydowanie poprawił również Mark Rothko, którego obraz „Orange, Red, Yellow” osiągnął cenę 86,9 mln dolarów, przez co – ku zaskoczeniu – znacznie odbiegł od pierwotnych szacunków, które wynosiły 35-45 mln dolarów, a także – co równie istotne – pobił osiągnięty w 2008 roku rekord związany ze sprzedażą obrazu „Triptych”  F. Bacona (77 mln dolarów). Dzięki temu sam Rothko w bardzo szybkim czasie stał się jednym z popularniejszych na rynku aukcyjnym artystą powojennym.

Oprócz Marka Rothko bardzo wysoko plasuje się także chiński artysta Li Keran, który od 2010 roku jest  jednym z najlepiej wycenianych artystów sztuki światowej. Li Keran, który poprzez inspiracje zachodnimi tonami odmienił chińskie malarstwo, osiągnął niespotykany dla azjatyckiego artysty współczesnego wynik – aż 40,34 mln dolarów za obraz „Mountain in red”(sprzedaż 8 maja na Poly International w Pekinie).

Również Roy Lichtenstein znakomicie radzi sobie w tym sezonie. Jego obraz „Sleeping Girl”został wylicytowany za 40 mln dolarów na majowej aukcji  Sotheby's. Joan Miró natomiast nieustannie pobiła własne rekordy – tym razem uzyskał aż 23,68 mln dolarów za  obraz „Painting Poem” Ustanowił tym samym nowy rekord dla obrazów surrealistycznych i im przynależących, który do tej pory należał do  Salvadora Dalego i jego „Portrait de Paul Eluard”(19,3 mln dolarów).

W końcu dochodzimy do „Yves’a” Kleina, najbardziej metafizycznego przedstawiciela francuskiego nowego realizmu, którego dwie prace zostały sprzedane za ponad 32 mln dolarów, miażdżąc tym samym jego poprzednie rekordy o ponad 11 milionów! Obrazy Andy’ego Warhola i Francisa Bacona osiągnęły ceny kolejno 64 i 77 mln dolarów.

Warto też wspomnieć o październikowej sprzedaży obrazu Gerharda RichteraAbstraktes Bild”,pobił światowy rekord aukcyjny dla artysty jeszcze żyjącego. Dzieło to zostało sprzedane za 34,2 mln dolarów. Także w grudniu na londyńskiej aukcji malarstwa wielkich/starych mistrzów i rysunku („Old Master Paintings and Drawings Evening Sale”), zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby’s, została sprzedana wyjątkowa praca Rafaela. Rysunek ten przedstawiający „Głowę apostoła”  (1519/20) został wylicytowany za 29,7 mln funtów  (47,8 mln dolarów), ustanawiając najwyższy próg cenowy za dzieła dawnych mistrzów.

Pełna treść raportu: RAPORT RYNEK SZTUKI 2012

Źródło: rynekisztuka.pl

 -------------------------------------------------------

O portalu

Portal Rynek i Sztuka (rynekisztuka.pl) jest jednym z najpopularniejszych portali w Polsce, który specjalizuje się w promocji rynku sztuki. Czytelnikami portalu są pasjonaci sztuki, kolekcjonerzy i  bywalcy galerii oraz artyści i inwestorzy na rynku dzieł sztuki.

Celem portalu RynekiSztuka.pl jest przybliżenie specyfiki polskiego i światowego rynku sztuki. Portal Rynek i Sztuka analizuje panujące trendy i tendencje, rozmawia z ekspertami i artystami, patronuje największym i najciekawszym wystawom i wydarzeniom.

Poprzez artykuły, wywiady z ludźmi bezpośrednio związanymi z rynkiem sztuki nakreśla tematykę i wyznacza trendy. Opiera się na opiniach ekspertów oraz fachowych źródłach.

Portal Rynek i Sztuka to:

  • jeden z najpopularniejszych portali w Polsce wyspecjalizowany w rynku sztuki
  • katalog najlepszych galerii i domów aukcyjnych
  • wydawany corocznie raport Rynek Sztuki
  • specjalistyczna wiedza, opinie ekspertów i znawców
  • miejsce spotkań klientów, twórców, kolekcjonerów
  • zawsze najświeższe informacje ze świata sztuki
  • stały kontakt z artystami
  • współpraca z największymi domami aukcyjnymi oraz galeriami

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy