Wiadomości Branżowe

Powstanie Warszawskie w historia.wp.pl

Po 70 latach od wybuchu, Powstanie Warszawskie niezmiennie wzbudza silne, nieraz skrajne, emocje. Historia.wp.pl przedstawia ten heroiczny zryw niepodległościowy oczami powstańców oraz wybitnych ekspertów. Nikt tak nie opowie o
Teaser

Po 70 latach od wybuchu, Powstanie Warszawskie niezmiennie wzbudza silne, nieraz skrajne, emocje. Historia.wp.pl przedstawia ten heroiczny zryw niepodległościowy oczami powstańców oraz wybitnych ekspertów.

Nikt tak nie opowie o powstaniu, jak sami bohaterowie walk o stolicę. Serwis historia.wp.pl przygotował więc cykl rozmów z uczestnikami dramatycznych wydarzeń z 1944 roku.

By móc zrozumieć wybory powstańców i podjęte wówczas decyzje warto jak najwięcej rozmawiać z uczestnikami wydarzeń – mówi Sławomir Cedzyński, Kierownik Działu Serwisów Informacyjnych Grupy Wirtualna Polska – Pozwoli to uniknąć jednoznacznych ocen powstania pisanych wyłącznie z perspektywy miękkiego fotela, wiele lat po odzyskaniu suwerenności.

Użytkownicy Historii WP poznają więc bezpośrednie relacje żołnierzy Armii Krajowej, między innymi tragiczne wspomnienia Stanisława Likiernika. Z kolei prof. Witold Kieżun opowiada w serwisie nie tylko o dramatycznych walkach, których był uczestnikiem i za które odznaczony został przez gen. Bora-Komorowskiego krzyżem Virtuti Militari; powstanie opisuje też w sposób bardzo osobisty i ciepły, wspominając np. kobiety walczące w Warszawie. O jednej z nich, Elżbiecie Zawackiej, należącej do szeregów Cichociemnych, pisze w historia.wp.pl jeden z najpopularniejszych autorów książek historycznych, Wojciech Königsber.

Czytelnicy znajdą też w witrynie opinie ekspertów. Poznają poglądy nt. powstania dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego, producenta filmu „Miasto ruin” oraz Piotra Zychowicza, autora bestsellerów „Pakt Ribbentrop-Beck” i „Obłęd’44”. Tymoteusz Pawłowski na łamach serwisu opowiada m.in. o uzbrojeniu wykorzystywanym przez Niemców podczas oblężenia miasta.

Użytkownikom udostępniono kalendarium wydarzeń z 1944 roku, przedstawiające, dzień po dniu, walkę powstańców o swoje miasto. Dodatkowo, można prześledzić zniszczenia wojenne w Warszawie, sięgając do galerii zdjęć i porównując dawny i obecny wygląd stolicy.

dostarczył infoWire.pl
Źródło Wirtualna Polska SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy