turystyka Wiadomości Branżowe

Mazowiecki, Zaboklicki i Solska odbiorą Nagrody Kisiela 2012. Gala – 20 stycznia

20 stycznia odbędzie się gala Nagród Kisiela. Podczas uroczystości w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego statuetko-maski Kisiela odbiorą Tadeusz Mazowiecki, Tomasz Zaboklicki i Joanna Solska.

Gala będzie też okazją do przypomnienia 30 lat tygodnika WPROST, który w grudniu obchodził 30. urodziny.

Relacja z gali zostanie pokazana na antenie TVP 2 we wtorek, 22 stycznia, o godz. 22.50.

Laureatów Nagrody Kisiela 2012 wybrała na spotkaniu w grudniu Kapituła Kisiela, którą tworzą laureaci wszystkich dotychczasowych edycji Nagrody. Kapituła umotywowała swój wybór w tradycyjnych jednozdaniowych uzasadnieniach. Tadeusz Mazowiecki został nagrodzony „za siłę spokojnego patriotyzmu”, Tomasz Zaboklicki –  „za właściwy tor”, a Joanna Solska – „za pióro i sens”. 

W grudniowym spotkaniu w warszawskiej kawiarni Rozdroże uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Korwin-Mikke, Janusz Lewandowski, Tomasz Lis, Andrzej Mleczko, Roman Młodkowski, Janina Paradowska, Ernest Skalski, Wiesław Walendziak oraz Jerzy Kisielewski, syn patrona nagrody, Michał M. Lisiecki, wydawca WPROST oraz Michał Kobosko – redaktor naczelny tygodnika. 

Zgłaszając kandydaturę Tadeusza Mazowieckiego, członkowie Kapituły motywowali tę nominację nieustającą aktywnością byłego premiera, wyrażającą się stałą obecnością w życiu publicznym i istotnym udziałem w tym, co składa się na politykę prezydenta i wysoką ocenę jego osoby. Joanna Solska została nominowana za podejmowanie tematów trudnych i za opisywanie ich prostym i zrozumiałym językiem, który jednocześnie nie zaniża wartości przekazu, a także za bezkompromisowe wytykanie absurdów oraz za zachowanie najwyższego poziomu dziennikarstwa i wyjątkowej dbałości o kulturę i poziom komunikacji językowej. Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu PESA Bydgoszcz SA, został wyróżniony za działania na rzecz rozwoju firmy, którą zaczął zarządzać, kiedy stała na skraju upadku, a która dzisiaj jest największym w kraju producentem pojazdów szynowych, liderem branży, która powoli staje się polską specjalnością, także eksportową.

Nagrody Kisiela przyznawane są w trzech kategoriach: polityk, przedsiębiorca i publicysta. Ich tegoroczna edycja jest dwudziestą edycją, mimo że pierwsze Nagrody Kisiela zostały wręczone 22 lata temu, w 1990 r., a pierwszych laureatów wskazał sam Stefan Kisielewski. On również wybrał laureatów drugiej edycji nagrody w 1991 r., na krótko przed śmiercią. Od 1992 r. Nagrody Kisiela przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą laureaci z kolejnych lat.

Mecenasem strategicznym Gali Nagród Kisiela jest PKO Bank Polski, mecenasem – KGHM Polska Miedź. Galę sponsorują także Zakłady Azotowe Puławy SA, PKP Cargo, Grupa Żywiec oraz Restauracja Sowa & Przyjaciele. Wśród partnerów gali są również: Uniwersytet Warszawski, Kulczyk Investments, W.Kruk i Disaronno.    

   *****

Nagrody Kisiela to jedna z najświetniejszych tradycji tygodnika WPROST. Ich inicjatorem był współpracujący z tygodnikiem późniejszy redaktor naczelny WPROST (2006-2007), Piotr Gabryel. Stefan Kisielewski był jedną z najbarwniejszych powojennych osobistości w Polsce i niekwestionowanym autorytetem w wielu dziedzinach. W setkach felietonów, zamieszczanych od 1945 r. na łamach "Tygodnika Powszechnego", a pod koniec życia - w rozmowach publikowanych co tydzień we WPROST, wykazywał absurdy aktualnej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej. 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #Nexto Reader   #nowej   #pl   #wersji