turystyka Wiadomości Branżowe

Łódź kreuje komiksy

W dniach 5-7 października już po raz 23 odbędzie się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Na co dzień z Fachowcami, tym razem z Artystami – to kolorowe i wielokulturowe przedsięwzięcie finansowo wspiera ATLAS. Tegoroczny

W dniach 5-7 października już po raz 23 odbędzie się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. Na co dzień z Fachowcami, tym razem z Artystami – to kolorowe i wielokulturowe przedsięwzięcie finansowo wspiera ATLAS.

Tegoroczny Festiwal został zapowiedziany przez dwa ważne przedsięwzięcia. Pierwszym był Międzygalaktyczny Dzień Publicznego Czytania Komiksu, podczas którego łodzianie mogli zapoznać się z tą nietypową lekturą w przestrzeni miejskiej. Drugim  „The Big Boat Of Humour” – Wielki Turniej Rysowników Satyrycznych o nagrodę Stacji Nowa Gdynia.

23. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbędzie się tradycyjnie w pierwszy weekend października. Centrum festiwalowe mieści się w Łódzkim Domu Kultury, ale wystawy, warsztaty oraz atrakcje towarzyszące imprezie będą  realizowane m.in. w Textilimpeksie, Hotelu Centrum, Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Hotelu Grand, Wytwórni, Stacji Nowa Gdynia oraz w łódzkich klubach i galeriach.

W tym roku Festiwal będzie gościł wielu znamienitych artystów z zagranicy. Jedną z gwiazd bez wątpienia będzie ilustrator i rysownik Dave McKean z Wielkiej Brytanii, znany m.in. z jednego z najsłynniejszych komiksów o Batmanie – „Azyl Arkham”, czy z projektów postaci do serii filmów o Harrym Potterze. Pojawi się również Simon Bisley, po którego autograf podczas ostatniej wizyty w Łodzi trzeba było stać w dwugodzinnej kolejce. Ogromnym wydarzeniem będzie wizyta amerykańskich (z Melindą Gebbie na czele), włoskich, portugalskich, hiszpańskich i serbskich rysowników, a także grupy z Ukrainy, biorącej udział w projekcie City Stories. W sobotę, 6 października podczas uroczystej gali zostaną wręczone najważniejsze nagrody Festiwalu: doktorat humoris causa za zasługi dla polskiego komiksu, nagroda dla najlepszego wydawcy roku, nagroda publiczności dla najlepszego polskiego albumu komiksowego. A wszystko w konwencji Black&White. Rysownicy walczyć będą o to, który z nich narysuje najbardziej intrygującą kobietę – to element wyborów rysunkowej Miss Festiwalu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie niemal 20 ekspozycji, a także bogaty program warsztatów, Sympozjum Komiksologiczne oraz liczne strefy specjalne: gier, targowa, Star Wars, komiksu japońskiego. Nie zabraknie wśród nich dziecięcej strefy ATLASA, w której będzie można poznać pewnego superbohatera, wziąć udział w konkursach i wygrać ciekawe nagrody. Tajemnicza postać pojawi się po raz pierwszy właśnie podczas MFKiG. To premiera, której z pewnością nie można przegapić.

A to już wiesz?  Da Vinci Learning zwiększa swoją dostępność w Polsce

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy