społeczność

Jak odnaleźć się w nowym kraju

Nowy kraj to nowe życie. Zwykle właśnie tak jest. Nie da się przenieść całości otaczającego nas świata do nowego miejsca. Oczywiście, pewne relacje można zastąpić innymi relacjami, lub z czasem podobnymi z innymi osobami, jednak nigdy nie będą to relacje identyczne.

Każdy człowiek, żyjąc w konkretnym miejscu na ziemi, ma już pewne przyzwyczajenia, oczekiwania, wyobrażenia, tradycje związane z danym krajem, z konkretnym miejscem oraz z konkretna grupa ludzi. Do takich zwykłych tradycji, nie związanych z żadnym świętem czy porą roku, mogą być np. rodzinne wyjazdy, spotykanie się z rodzina czy ze znajomymi. Tego nie da się przenieść do innego kraju. Oczywiście, podróże są możliwe wszędzie, jednak spotkania z bliskimi – niemożliwe. Chyba, ze weźmiemy pod uwagę rozmowy telefoniczne, przez skype czy inny komunikator internetowy.

Każda zmiana dla człowieka może być bardzo stresująca, a do tych najbardziej stresogennych, oprócz utraty najbliższej osoby i choroby, należą właśnie przeprowadzki. Przeprowadzka zawsze jest trudna, jednak taka, kiedy zmieniamy zupełnie środowisko, język, otoczenie kulturowe, czasami tez warunki życia – może być bardzo trudna i wiele nas kosztować.

Przed wyjazdem do danego kraju, dowiedzmy się o nim jak najwięcej. Wiadomo, że nie wszystko da się wyczytać i nie o wszystko można wypytać, ponieważ na miejscu mogą zaskoczyć na jeszcze różne sytuacje. Jednak i tak warto dowiadywać się jak najwięcej o danym kraju i miejscu. W dość dobrej sytuacji są osoby, które są kierowane przez swoja firmę do pracy za granica, ponieważ mają zwykle zapewnione tam mieszkanie, i wiedzą, jakie warunki ich czekają. Trudniej jest osobom, które jada do nowego miejsca, w którym dopiero szukają pracy i mieszkania. Na szczęście, internet pozwala wiele zaplanować, można bowiem znaleźć sobie wcześniej prace i mieszkanie. Oczywiście, warto je wcześnie zobaczyć, jednak wyjeżdżając do Stanów, trudno byłoby latać tam i z powrotem, tylko po to, aby oglądać mieszkania do wynajęcia. Warto mieć więc jakąś bazę u znajomych, gdzie będzie można przenocować przynajmniej kilka dni. Oczywiście, jeśli mamy odłożone pieniądze, możemy kilka nocy spędzić w hotelu lub np. w jakimś pensjonacie, który na pewno będzie o wiele tańszy niż hotel.

Nowy kraj to też nowe załatwienia w urzędach, szkołach, jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym. Na pewno trzeba dowiedzieć się już w Polsce, jak zapisuje się dziecko do szkoły w Stanach, czy najlepiej poinformować się, jak działa szkoła w konkretnym stanie, do którego jedziemy. Dowiedzmy się więc, ile trwa rok szkolny, kiedy najlepiej zapisać dziecko, jakie są warunki, czy za szkołę się płaci, czy podręczniku kupuje się samodzielnie, czy kupuje je szkoła, i jeśli tak, to czy szkoła za nie płaci, czy płacimy za nie osobno z własnego zarobku. W różnych krajach są inne sytuacje, dlatego zapytajmy w konkretnym stanie czy nawet w konkretnej gminie.

Nowy kraj to nie tylko nowi znajomi w pracy, ale też nowi sąsiedzi, nowe relacje. Ze szkołą też wiążą się nowe znajomości. Ważne jest, aby dziecko czuło się dobrze w danej szkole. Jeśli coś jest nie tak, porozmawiajmy z dyrekcją czy z nauczycielem, i zapytajmy, czy nie da się czegoś zmienić. Musimy da sobie i dzieciom trochę czasu. Jeśli jednak źle czują się w danej szkole, pomyślmy o przeniesieniu ich do innej. Wiele zależy od środowiska, i t, co jest w jednej szkole obecne, jakieś zachowania czy nie daj boże napiętnowanie, może być nieobecne w innej szkole. Warto więc zrobić jakiś wywiad na temat traktowania obcokrajowców w danej szkole przez tubylców.

Dorosły w pracy poradzi sobie o wiele lepiej, z każdą sytuacją. Natomiast dziecko jest bardzo delikatne, i wrażliwe, może nie powiedzieć o kłopotach w szkole, o tym, że rówieśnicy robią mu coś złego. Dlatego, bądźmy wyczuleni bardzo na to, i starajmy się za wszelką cenę nie tracić kontaktu z dzieckiem, aby mogło liczyć na nas z w każdej sytuacji.
mks

Similar Posts