turystyka Wiadomości Branżowe

Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu

W dniach 11–13 kwietnia 2013 roku w Toruniu odbędzie się Festiwal Sztuki Faktu, którego celem jest promocja gatunków dziennikarskich wyrastających z konkretnych zdarzeń — reportażu, dokumentu, teatru faktu. W wydarzeniu wezmą udział

W dniach 11–13 kwietnia 2013 roku w Toruniu odbędzie się Festiwal Sztuki Faktu, którego celem jest promocja gatunków dziennikarskich wyrastających z konkretnych zdarzeń — reportażu, dokumentu, teatru faktu. W wydarzeniu wezmą udział twórcy i gwiazdy Telewizji Polskiej.

Podczas uroczystej konferencji prasowej w dniu 12 lutego 2013 roku w Toruniu podpisano list intencyjny dotyczący współpracy w ramach organizacji Festiwalu Sztuki Faktu pomiędzy Gminą Miasta Toruń, reprezentowaną przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, a Telewizją Polską, reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Juliusza Brauna. Zgodnie z postanowieniami listu intencyjnego, opieka merytoryczna nad Festiwalem leżeć będzie w gestii Telewizji Polskiej S.A., zaś organizacja festiwalu w gestii Gminy Miasta Toruń. Funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu będzie pełnić Zastępca Dyrektora Programu Drugiego Telewizji Polskiej, Jacek Snopkiewicz, zaś koordynatorem Festiwalu ze strony Gminy Miasta Toruń będzie Toruńska Agenda Kulturalna.

Festiwal Sztuki Faktu będzie odwoływał się do bogatej tradycji polskiej telewizji, jednym z jego celów będzie kształtowanie nowej generacji reporterów i dokumentalistów. W festiwalu wezmą udział twórcy i gwiazdy TVP. W programie wydarzenia znajdą się panele z udziałem historyków i krytyków, przeglądy — w tym, pokazy premierowe — filmów dokumentalnych i koncerty. W specjalnym przeglądzie pokazane zostaną spektakle Teatru Telewizji. Jury festiwalu przyzna nagrody w kategoriach reportaż, dokument i teatr. Istotną częścią Festiwalu Sztuki Faktu będą spotkania z zespołami „Reportera Polskiego”, „Magazynu Ekspresu Reporterów”, „Polski bez fikcji”, „Sprawy dla reportera” oraz redakcjami dokumentu i twórcami.

W programie festiwalu przewidziano także seminarium warsztatowe o reportażu telewizyjnym, spotkania ze studentami oraz sesję otwartych drzwi dla młodych twórców. Końcowy panel poświęcony będzie rozwojowi gatunków telewizyjnych i przyszłości mediów.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy