turystyka

Dzika Azja

Azja to dla nas kontynent daleki i dziki. Co oznacza dla nas? Dla wielu oznacza naród mieszkający tam, na wschodzie, inny niż my. Może Azja to dla Polaków Mongołowie, a może po prostu kraj, gdzie są wielkie przestrzenie, ale i ludzi bywa sporo w jednym miejscu, w zależności od tego, o jakim państw Azji mówimy. Nie zapominajmy, że Azja bywa bliska Afryce (sąsiaduje w końcu z nią od południowego zachodu. Azja to także sąsiedztwo dla Oceanu Indyjskiego i Australii od południowego wschodu, a także Pacyfiku od wschodu.
Ilu jest mieszkańców całej Azji? W roki 2006 było tam 4,1 mld ludzi.

zika Azja  Dika Azja  Dzka Azja  Dzia Azja

Czy wiesz, że jest to około 62% ludności całego świata? Gdyby w Europie rodziło się tylu ludzi, chyba nie zmieściliby się już w tej części. Czasami mówimy, że Azjaci zaleją cały świat, niczym woda oceanu zalewa lądy. Polacy obawiają się, że niedługo wkroczą do naszego kraju, i pozostaną na stałe, pracując za małe pieniądze. Sytuacja ta dla Polaków nie jest obca, ale od innej strony. Londyn przecież sam otworzył ramiona.

Jednak nie każdy kraj ma duży przyrost naturalny. Japonia ma oczywiście najmniejszy. Cóż dziwnego, skoro zabraniają tam mieć dzieci. Poza tym, może Japonki nie chcą ich rodzić? Jednak w to nie wierzę – kobiety na całym świecie chcą mieć dzieci. Tylko w niektórych krajach się im na to nie pozwala. A Chiny? W Azji średnia gęstość zaludnienia to 93 osoby na kilometr kwadratowy. Tylko rozmieszczenie ludzi jest bardzo nierównomierne. Gdzie jest najwięcej ludności? Nizina Hindustańska, Jawa i Nizina Południowochińska to najgęściej zaludnione obszary świata. Ale na innych terenach, np. w wysokich górach, na pustyni Azji Środkowej, na dalekiej Północy, są ziemie niezaludnione. W sumie, chyba nikt nie chce mieszkać w dużym zimnie, albo w miejscu, gdzie ma wody.

Azja jest ogromna. Jest najbardziej rozczłonkowaną częścią świata. Już sama długość linii brzegowej Azji ma 70,6 tys. km. Półwyspy zajmują prawie 19,5% powierzchni Azji. Może odpowiada Ci ich zwiedzanie? Półwysep Arabski, Indochiński, Indyjski, Azja Mniejsza, Tajmyr, Kamczatka, półwysep Koreański. Wielka rozpiętość. Jednak same wyspy to niewielki obszar. Tak naprawdę olbrzymi, ale w stosunku do całego kraju, nie jest taki duży. Największy jest Archipelag Malajski – zajmuje prawie 1,7 mln km², a z Borneo 735,9 tys. km², z Sumatrą 433,8 tys. Km².
Właśnie Borneo to jedna z tych wspaniałych wysp, an których jest raj. Właściwie każda z wysp jest piękna. Jednak nie które mogą być niebezpieczne ze względu na wulkany. W Azji zdarzają się wulkany, i to czynne.

Azja to kraj zimny w dużej mierze. Arktyka należy właśnie do takich miejsc. Jej lody zajmują północne krańce Azji graniczące z Arktycznym Oceanem – Biegunem Północnym. Tu właśnie jest noc polarna i dzień polarny. Właściwie nie ma tu ludzi. Są zwierzęta, których życie skupia się wokół wody. Jednak są tu rośliny. Nawet można znaleźć mchy, darnie, a nawet kwiaty, np. jaskry czy niezapominajki.

Na północy Azji, zupełnie na krańcu, jest tundra. Jest tu klimat delikatniejszy od arktycznego, ale też bardzo ostry. Tu też jest polarna noc i dzień. Ale brakuje drzew, które nie są w stanie przetrwać. Czasami można spotkać skarłowaciałe drzewa, ale nie ma lasu. Kiedy jest wilgotna pora, rosną mchy.

A Tajga? Jest poniżej koła podbiegunowego północnego. Klimat jest tam ostry. Jednak rosną drzewa iglaste. Są one jednak odpowiednio przystosowane do takich trudnych warunków. Igły są trwałe, odporne na mróz. Mało tu drzew liściastych.

Azja to także stepy oraz chłodne pustynie i półpustynie. Jest tu tylko uboga roślinność.
A góry? Są przepiękne, przecudowne, Dzikie, wielkie. Na południowych stokach w Himalajach rosną lasy równikowe i zwrotnikowe, ciągle zielone. Ich roślinność to dąb, klon, magnolia, bambus. W wyższych partiach rośnie jodła, cis, choina.

Azja bardzo kusi. Czy można wybrać się tam samochodem? A może lepiej polecieć samolotem, lub pojechać koleją transsyberyjską? Pamiętaj jednak, że nie do każdego miejsca dolecisz, chyba, ze masz prywatny samolot lub helikopter. Dojechać możesz także tylko tam, gdzie wjedzie samochód. Mając nawet dobrą terenówkę, nie wszędzie dotrzesz. Przyroda broni swojego uroku. I dobrze. Można góry podziwiać z daleka, równocześnie rozkoszując się ich bliskością. Azję warto przeżyć, ale najbardziej, tą dziką Azję, z jej krajobrazami, polarną nocą i dniem, z jej chłodem i z ziemią pokrytą lodem. Podróż do krajów Azjatyckich to nie zabawa. Możesz wybrać się samolotem do Japonii czy Chin, a może do innego kraju. Jednak nic nie da Ci takiej satysfakcji, jak wyprawa surowa, pena przygód. Jeśli chcesz jechać do Azji sam, zabierz ze sobą lepiej kogoś, a najlepiej umówić się na wyprawę w kilka samochodów.
ika

hastagi na stronie:

#azjatyckie zabytki

Similar Posts