turystyka Wiadomości Branżowe

Dołącz do Święta Muzyki

Już wkrótce Toruń, tak jak trzysta innych miast na świecie, ogarnie „muzyczna gorączka”. Profesjonalni wykonawcy i amatorzy opanują publiczną przestrzeń, grając otwarte koncerty dla publiczności. W pierwszy dzień lata, 21

Już wkrótce Toruń, tak jak trzysta innych miast na świecie, ogarnie „muzyczna gorączka”. Profesjonalni wykonawcy i amatorzy opanują publiczną przestrzeń, grając otwarte koncerty dla publiczności. W pierwszy dzień lata, 21 czerwca Toruń zmieni się w wielką muzyczną scenę za sprawą Święta Muzyki. Wszystkich muzyków i właścicieli punktów muzycznych (pubów, kawiarń, ogródków piwnych), zachęcamy do zgłoszeń!

Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique, ang. World Music Day) jest znaczącym, międzynarodowym wydarzeniem artystycznym, obchodzonym w ponad trzystu miastach, stu krajach i na pięciu kontynentach. Każdego roku 21 czerwca instytucje muzyczne, filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby i kawiarnie, a także grupy nieformalne i zespoły muzyczne organizują ogólnodostępne koncerty, podczas których zgromadzona publiczność może zapoznać się z różnorodnymi brzmieniami i stylami, takimi jak: muzyka klasyczna, rock, folk, poezja śpiewana, muzyka elektroniczna. Pomysłodawcą Święta Muzyki był Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 1982 roku Paryżu — Jack Lang ówczesny minister kultury w rządzie François Mitteranda zaproponował muzykom amatorom uliczne występy. Sukces święta przekroczył najśmielsze oczekiwania. Na ulicach, w kawiarniach, na placach i klubach koncertowało ponad tysiąc muzyków. Rok później Święto Muzyki ogarnęło cały Paryż.

Jeżeli jesteś muzykiem lub grupą muzyków, która chce zaaranżować na Starym Mieście swój punkt muzyczny, zgłoś się do nas — zachęca Tomasz Kowalski, koordynator Święta Muzyki. Co roku, dołączają do nas nowe instytucje i artyści, którzy często w nietypowej i zaskakującej scenerii grają niezapomniane koncerty. Hasło, które przyświeca wydarzeniu — „Róbcie muzykę” — nawołuje do spontanicznej, muzycznej ekspresji na ulicach miast i w miejscach publicznych.

Koordynatorem Święta Muzyki jest Toruńska Agenda Kulturalna. Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.swietomuzyki.pl.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy