turystyka Wiadomości Branżowe

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Znaki Czasu, oraz UniCredit przedstawiają artystyczną podróż przez nowoczesne wielkomiejskie życie

UniCredit i Bank Pekao S.A. we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (CSW) w Polsce, pod patronatem Ambasady Włoskiej w Warszawie, przedstawiają drugą edycję wystawy Człowiek w Wielkim Mieście po jej

UniCredit i Bank Pekao S.A. we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (CSW) w Polsce, pod patronatem Ambasady Włoskiej w Warszawie, przedstawiają drugą edycję wystawy Człowiek w Wielkim Mieście po jej zeszłorocznym sukcesie w Moskwie. Ekspozycja prezentowana będzie od piątku 2 marca do niedzieli, 29 kwietnia 2012 w przestrzeni wystawienniczej CSW.

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w piątek 2 marca o godz. 12:00, wybitny włoski artysta Francesco Jodice omówił City Tellers, cykl filmów dokumentalnych jego autorstwa, opowiadający o miejskich realiach w São Paulo, Dubaju i Aralu.

UniCredit z przyjemnością przyjął zaproszenie CSW do wzięcia udziału w jego bogatym programie kulturalnym na 2012 rok. Toruń jednak nie jest pierwszym miastem, które gości wystawę dzieł sztuki z Kolekcji Sztuki UniCredit. Wcześniej, w latach 2009-2010 w Wiedniu, Weronie i Stambule prezentowana była ekspozycja PastPresentFuture, po czym 80 prac z Kolekcji Sztuki UniCredit zaprezentowanych zostało na wystawie Things are Queer, która miała miejsce w Marta Herford Gallery wiosną 2011 roku.

Człowiek w Wielkim Mieście stanowi artystyczną podróż przez niespotykany wybór 70 prac z Kolekcji Sztuki UniCredit. Wystawa eksploruje symbiotyczny związek między środowiskiem miejskim i jego mieszkańcami, poczynając od XX wieku, analizuje również przestrzeń miejską jako odzwierciedlenie współczesnego życia. Podróż zaczyna się od widoku z powietrza, później przechodzi niżej, do poziomu ulic, gdzie protagonistami są budynki i wielokulturowy tłum. Następnie wkraczamy w “środowisko domowe’, badając intymną rzeczywistość domu, a podróż kończymy marzycielskimi i utopijnymi wizjami życia w bardziej humanistycznej skali. 

W ramach wystawy pokazywane będą malarstwo, fotografie oraz instalacje, które ukazują osobiste wizje środowiska miejskiego zarówno jednych z najważniejszych artystów XX wieku, jak i współczesnych, włączając takich artystów, jak: Andreas Gursky, Wolfgang Tillmans, Eugène Atget, Barbara Klemm, Jordi Colomer and Peter Blake. Giorgio de Chirico w Piazza d'Italia (1970) prezentuje nierealistyczną perspektywę architektury miejskiej, podczas gdy Gabriele Basilico w Milano (1981) wykorzystuje fotografię, żeby uchwycić przemysłową archeologię obszarów znajdujących się na uboczach miast. Surrealistyczne pejzaże architektoniczne w Paesaggio Giorgio Morandi (1925) nadaje ciekawy kontrast do land-artu Christo, z Dolnego Manhattanu. Wrapped Building Christo jest jednym z pięciu przedmiotów w jego portfolio z 1985 roku, które modyfikują architekturę miast poprzez owijanie budynków i pomników. Film Christiana Marclay'a Telefony (1995) bada funkcję telefonu w naszym społeczeństwie, podczas gdy Hamburg (1952) Henri'ego Cartier-Bressona, ojca fotoreportażu, rejestruje obrazy z życia ulicy.

Wystawa podzielona została na pięć sekcji. Pierwsza, zatytułowana “Z Lotu Ptaka”, pokazuje miasto z góry, jak obserwowane z okna samolotu przed lądowaniem, albo patrząc na mapę. W tej sekcji zobaczymy prace takich artystów jak Voigt, Reimondo i Jodice (obrazy), Shuripa (miniatury), jak również Braas, Tillmans i Barbieri (fotografie).

Następnie przechodzimy do sekcji o nazwie “Widoki”, w której obserwator niejako schodzi na ziemię, a przestrzeń miejska przedstawiana jest bardziej szczegółowo, poprzez fotografie Maiera-Aichena, Castelli, Luttera, Basilico oraz Zanty, piktorializm Kokoschki, Corintha, Liebermanna, Morandiego oraz Fettinga. Kolejna sekcja, "Ulica”, ukazuje już miasto jako organizm tętniący życiem, zapełniony ludźmi. Będziemy mieli tutaj okazję podziwiać czarno-białe fotografie Cartiera-Bressona, Berengo Gardina, Weegee i Klemma, natomiast fotograficzne sekwencje barbary Probst przestawiają miasto jako scenę, po której mieszkańcy – niczym aktorzy w sztuce – poruszają się nieustannie, dniem i nocą. 

Następna sekcja, zatytułowana “W Domu Najlepiej”, kładzie nacisk na sferę prywatną miejskiego życia. W pracach Alexandra Brodsky’ego, fotografiach Nany Goldin oraz filmach Christiana Marclaya to dom znajduje się na pierwszym planie. Wystawę zamyka “Wyśnione Miasto”, gdzie motywem przewodnim jest wyidealizowane wyobrażenie miasta, przedstawione jako: sen (Peter Blake), wizerunek metafizyczny (Giorgio de Chirico), oraz symbol potęgi (Christo).

Wystawa zaprojektowana i kuratorowana jest przez Waltera Guadagnini'ego, przewodniczącego Naukowej Komisji Sztuki UniCredit, w skład której wchodzą również Luca Massimo Barbero, Loránda Hegyi i Angelikę Nollert. Na otwarciu będzie również obecny pan Hegyi, jeden z najwybitniejszych ekspertów sztuki Europy Środkowej i Wschodniej. Specjalne podziękowania należą się pani Dobrile Dobrila Denegri, dyrektor artystycznej Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Wszystkie dzieła sztuki prezentowane na wystawie Człowiek w Wielkim Mieście są częścią Kolekcji Sztuki UniCredit i pochodzą z Austrii, Niemiec, Włoch, Turcji i Stanów Zjednoczonych. Kolekcja Sztuki UniCredit liczy ponad 60.000 prac i jest złożona z obrazów, rzeźb, instalacji, filmów wideo oraz zdjęć, z których wszystkie odzwierciedlają grupową tożsamość europejską i symbolizują jej międzynarodowe oddanie sztuce.

 

Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności,Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce (wg. stress-testów przeprowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w lipcu 2011 roku) i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec III kwartału 2011 r. na poziomie 17,1%).

Bank PekaoSAjest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez „Euromoney”. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny „The Banker” i „Global Finance”, ostatnio w 2010 roku.  W 2011 roku po raz czwarty z rzędu otrzymał prestiżowe nagrody magazynu „Global Finance” za usługi bankowości korporacyjnej, która została uhonorowana m.in. nagrodą „Złotego Bankiera” za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca. W bankowości detalicznej bank zdobył w 2011 roku godło „Teraz Polska” za system bankowości elektronicznej Pekao24.

Bank PekaoSAdysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz siecią ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa domy maklerskie oraz spółki oferujące leasing i faktoring.

Bank PekaoSAnależy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia w sumie ok. 160 tys. osób. 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy