turystyka Wiadomości Branżowe

Atlas Sztuki najlepszą galerią prywatną w Polsce

Tygodnik Polityka opublikował nowy ranking najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski. Najwyżej oceniono Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Atlas Sztuki zajął w nim piąte miejsce, jednocześnie uplasowując się najwyżej spośród

Tygodnik Polityka opublikował nowy ranking najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski. Najwyżej oceniono Narodową Galerię Sztuki Zachęta. Atlas Sztuki zajął w nim piąte miejsce, jednocześnie uplasowując się najwyżej spośród wszystkich polskich galerii prywatnych.

Szósta edycja rankingu jest pierwszą, w której zrezygnowano z podziału na instytucje państwowe oraz prywatne. Po Zachęcie, kolejne miejsca w rankingu zajęły inne placówki publiczne: CSW Zamek Ujazdkowski, MOCAK i Muzeum Narodowe w Krakowie. Łódzki Atlas Sztuki, galeria sztuki nowoczesnej założona przez Andrzeja Walczaka – współzałożyciela ATLASA – została doceniona przez Politykę po raz czwarty z rzędu.

- Tradycyjnie najlepsza z galerii prywatnych. Świetnie zorganizowana, dbająca o artystów i szanująca widzów, otwarta na różną estetykę i kierunki w sztuce (np. Stanisław Fijałkowski, Krzysztof Wodiczko, Stefan Krygier, grupa Twożywo). Zaskakująca oryginalnymi projektami („Opera dworcowa”, „Zdobywcy słońca”, „Brzuch Atlasa”), czerpiąca trochę z wielkiego świata (Joseph Beuys, kolekcja dr Ericha Marxa). To galeria potrafiąca zainwestować w artystyczny projekt bez przeliczania wszystkiego na ewentualny zysk – wyjaśnia Piotr Szarzyński, autor rankingu.

- Dla całego naszego zespołu to wyróżnienie to piękna chwila i najlepszy doping do dalszej pracy. Za nami znamienite muzea i galerie publiczne oraz galerie prywatne, przed nami - wielkie instytucje publiczne. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom rankingu i jeszcze raz dziękuję za wyrazy uznania – komentuje Jacek Michalak, szef Atlasa Sztuki i wiceprezes Grupy ATLAS.

Od czasu opublikowania poprzedniego rankingu Polityki w styczniu 2010 r., do końca roku 2012 w Atlasie Sztuki zrealizowano 19 nowych projektów. Aktualnie, do 24 lutego, w galerii zobaczyć można wystawę Karoliny Breguły „Centrum wszystkiego”.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy