Ciekawostki

3Plast robi innowacyjny szum

Unia Europejska udzieliła naukowcom wsparcia na ponad 2 mln EUR, aby opracowali innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i systemów zabezpieczeń oraz łatwych w użyciu interfejsów

Unia Europejska udzieliła naukowcom wsparcia na ponad 2 mln EUR, aby opracowali innowacyjne rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i systemów zabezpieczeń oraz łatwych w użyciu interfejsów człowiek-maszyna bez drenażu europejskich kieszeni. Projekt 3PLAST (Technologia pyroelektryczna i piezoelektryczna drukowalnego czujnika wielkoobszarowego) wspierany z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) przedstawia nowe koncepcje czujników opracowane za pomocą wysokowydajnych procesów na rynki masowe.

Od 2008 r. naukowcy i przedsiębiorcy pracują wspólnie nad projektem 3PLAST w zakresie masowej produkcji czujników ciśnienia i temperatury, które można niedrogo nadrukowywać na folię z tworzywa sztucznego i przytwierdzać elastycznie do szerokiej gamy przedmiotów codziennego użytku.

“Czujniki składają się z pyroelektrycznych i piezoelektrycznych polimerów, które można obecnie przetwarzać w dużych ilościach na przykład za pomocą sitodruku” – wyjaśnia dr Gerhard Domann z Instytutu Badań nad Krzemianami im. Fraunhofera (ISC) koordynującego projekt 3PLAST. “Czujnik jest połączony z tranzystorem organicznym, który wzmacnia sygnał czujnika. Jest najsilniejszy tam, gdzie znajduje się palec. Cechą szczególną naszego czujnika jest możliwość nadruku także i tranzystora.”

Partnerzy projektu wskazują na pewne trudności, które mogą okazać się przeszkodą w produkcji czujników polimerowych. Na przykład produkcja drukowalnych tranzystorów jest możliwa tylko wtedy, kiedy materiały izolacyjne są bardzo cienkie. Jednak naukowcy z ISC sprostali wyzwaniu, produkując izolator o grubości zaledwie 100 nanometrów. Pierwsze czujniki już zostały nadrukowane na folię – jak twierdzą. Zespół pracuje obecnie nad optymalizacją tranzystorów, które mogą wzmacniać sygnał szybkiej zmiany w temperaturze i ciśnieniu.

“Wyposażając codzienne przedmioty w informację o otaczającym środowisku – na przykład czy zbliża się jakaś osoba – za pomocą czujników ciśnienia i temperatury, możemy stworzyć i wprowadzić na rynek nowe urządzenia, którymi można sterować wskazując je palcem” – mów dr Domann. “Projekt ma się zakończyć w styczniu 2011 r., ale sądzimy, że upłynie jeszcze kilka lat zanim czujniki będzie można nadrukowywać na duże powierzchnie” – dodaje.

Partnerzy 3PLAST są przekonani, że dalsze zastosowania technologii pojawią się w dziedzinie robotyki oraz w przemyśle motoryzacyjnym i w budownictwie.

Partnerami projektu 3PLAST są Instytut Badań Stosowanych nad Polimerami im. Fraunhofera (Niemcy), ASEM GmbH (Niemcy), Festo AG & Co. KG (Germany), Motorola (Niemcy), Joanneum Research NMP (Austria), Acreo AB (Szwecja), IEE SA (Luksemburg), Johannes Kepler Universität Linz (Austria), Emfit Ltd (Finlandia).

Więcej informacji:

3PLAST:
http://www.3plast-sensor.eu/

Instytut Badań nad Krzemianami im. Fraunhofera:
http://www.isc.fraunhofer.de/home.html?&L=1

Teksty pokrewne: 31477

Kategoria: Wyniki projektów
Źródło danych: Instytut Badań nad Krzemianami im. Fraunhofera
Referencje dokumentu: Na podstawie informacji uzyskanych z Instytutu Badań nad Krzemianami im. Fraunhofera
Indeks tematyczny: Elektronika, mikroelektronika; Badania Naukowe; Inne technologie; Technologia materialowa; Przetwarzanie informacji, systemy informacyjne; Koordynacja, wspólpraca

RCN: 31878

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS_FP7&ACTION=D&DOC=13&CAT=NEWS&QUERY=0127d03ddaee:dd81:68c79470&RCN=31878

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy